2017 Kasım Sayısı English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Hızlı ErişimNarcotizing Effect of Social Media
(Sosyal Medyanın Uyuşturan Etkisi )

Yazar : Şakir EŞİTTİ    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 2016
Sayı : 7.1
Sayfa : 1015-1030


Özet
Since the emergence of new media, it has been widely accepted by the scholars that new media strengthens democracy, freedom of speech and social movements; however, they have mostly ignored new media’s potential for narcotizing. This study examines social media from a critical perspective and applies Lazarsfeld and Merton’s “Narcotising Dysfunction Approach” to social media to see whether or not social media helps people’s active participation to the social movements. In this study, it is argued that although new media can be a useful tool for helping users to get organized, generate contents and spread these contents out to their peers, increasing dosages of mass communication, during the times of unrest, may transform the energies of citizens from active participation to passive knowledge and this may lead people to become passive protesters.This study, for the first time in the literature, will apply the “Narcotising Dysfunction Approach” to social media and will discuss the concepts of “clicktivism” and “slacktivism” to put forth ‘the dark sides’ of social media.

Anahtar Kelimeler
Social media, narcotizing dysfunction, political participation, slacktivism, clicktivism

Abstract
Yeni medyanın ifade özgürlüğünü genişlettiği, demokrasiyi ve toplumsal hareketleri güçlendirdiği görüşü, ortaya çıkışından beri akademisyenler tarafından yaygın bir şekilde kabul edilmiş; buna karşın bu iletişim kanalının ‘uyuşturan etkisi’ çoğunlukla görmezden gelinmiştir. Bu çalışma, sosyal medyayı genel olarak eleştirel bir bakış açısıyla incelemekte, Lazarsfeld ve Merton'un “Medyanın Uyuşturan Etkisi” yaklaşımını sosyal medyaya uygulayarak bu iletişim mecrasının bireylerin toplumsal hareketlere ve eylemlere katılmasında etkili bir araç olup olmadığını ortaya koymaktadır. Bu çalışmada, sosyal medyanın bireylerin organize olmalarında, içerik üretmelerinde ve bu içerikleri paylaşmalarında kullanışlı bir kitle iletişim aracı olmasına rağmen; sosyal huzursuzluk dönemlerinde, sosyal medya aracılığıyla artan enformasyon tüketiminin bireylerin enerjilerini ‘aktif katılımdan’, ‘pasif haberdar olmaya’ dönüştürdüğü görüşü ileri sürülmektedir. Çalışma, ilk kez Lazarsfeld ve Merton'un “Medyanın Uyuşturan Etkisi” yaklaşımlarını sosyal medyaya uygulamakta ve sosyal medyanın 'karanlık' taraflarını ortaya koyabilmek amacıyla 'slaktivizm' ve 'cliktivizm' kavramlarını tartışmaktadır.

Keywords
Sosyal medya, medyanın uyuşturan etkisi, siyasal katılım, slacktivism, clicktivism

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Kasım 2018 sayımız için makale kabul süreci başlamıştır

  Ekim 2018'den itibaren tüm işlemler Dergipark üzerinden gerçekleştirilecektir.

  http://dergipark.gov.tr/jiss

  Çankırı Karatekin Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi için Nisan 2018'de yayınlanması maksadıyla makale kabul süreci sona ermiştir.


  Taranan İndeksler

  Dergimiz aşağıdaki indeksler tarafından taranmaktadır:

  * EBSCOHost

  * DOAJ

  * Index Copernicus International

  *DRJI

  * ASOS Index

  * SCIPIO

  * ULRICHS

  * Arastirmax

  * Akademik Dizin

  * Türk Eğitim İndeksi (TEİ)

  * OAJI (Open Academic Journals Index)

  * SIS (Scientific Indexing Services)

  * Academic Resource Index

   

   


  Dergimize makale göndermek isteyenlerin dikkatine!


  Ekim 2018'den itibaren tüm işlemler Dergipark üzerinden gerçekleştirilecektir

  most women cheat read husband cheated


Adres :Uluyazı Kampüsü İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Binası Zemin Kat No:12-13 - ÇANKIRI
Telefon :0(376) 218 95 52 Faks :0(376) 218 95 53
Eposta :sbedergi@karatekin.edu.tr

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri