2017 Kasım Sayısı English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Hızlı ErişimCreating Safe Cities Through Environmental Design: Neighborhood Permeability and Burglary Rates in Diyarbakir, Turkey
(Çevresel Düzenlemelerle Güvenli Kentler Oluşturmak: Mahallelerin Geçirgenliği ve Evden Hırsızlık Oranları, Diyarbakır, Türkiye )

Yazar : İsmail Dinçer GÜNEŞ  Emin ÖZCAN  
Türü : Telif
Baskı Yılı : 2016
Sayı : 7.1
Sayfa : 497-518


Özet
According to Environmental Criminological perspective various factors may affect the vulnerability of a house. In terms of residentiall burglary, permeability is one of the major factors. There have been multiple studies to examine the relationship between the degree of neighborhood permeability and burglary rates. Most of the studies concluded that permeability is a mediating factor for burglary. This study derives on these condary data collected on environmental factors and burglary rates in Diyarbakir. The analysis showed that there is a significant bivariate relationship between neighborhood permeability and burglaryrates. However when number of houses introduced to the regression model, the effect of neighborhood permeability disappears. It is found that the major variable that affects both neighborhood permeability and burglary rates is the number of houses.

Anahtar Kelimeler
Environmental Criminology, Safe Cities, Crime Prevention through Environmental Design, Neighborhood Permeability, Burglary.

Abstract
Çevresel Kriminoloji perspektifine göre bir evin suçlara maruz kalmasını etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. Evden hırsızlık suçunda ise mahallelerin geçirgenliği önemli bir etkendir. Mahallelerin geçirgenliği ile evden hırsızlık suçu arasındaki ilişkiyi araştıran birçok çalışma bulunmaktadır. Bu çalışmaların birçoğu geçirgenliği bir ara değişken olarak tespit etmiştir. Bu çalışma ise Diyarbakır şehri hakkında elde edilmiş olan çevresel ve suç değişkenlerini içeren bir ikincil veri seti üzerine kurulmuştur. Analiz sonucunda, mahallelerin geçirgenliği ile evden hırsızlık suçu arasında anlamlı bir ikili ilişki bulunmuştur. Regresyon modeline ev sayısı değişkeni dâhil edildiğince ise, geçirgenlik değişkeninin etkisi ortadan kalkmaktadır. Hem geçirgenliği hem de evden hırsızlık suçunu etkileyen asıl faktörün mahallede bulunan ev sayısı olduğu ortaya çıkmıştır.

Keywords
Çevresel Kriminoloji, Güvenli Kentler, Çevresel Düzenlemelerle Suçun Önlenmesi, Mahallelerin Geçirge

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Kasım 2018 sayımız için makale kabul süreci başlamıştır

  Ekim 2018'den itibaren tüm işlemler Dergipark üzerinden gerçekleştirilecektir.

  http://dergipark.gov.tr/jiss

  Çankırı Karatekin Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi için Nisan 2018'de yayınlanması maksadıyla makale kabul süreci sona ermiştir.


  Taranan İndeksler

  Dergimiz aşağıdaki indeksler tarafından taranmaktadır:

  * EBSCOHost

  * DOAJ

  * Index Copernicus International

  *DRJI

  * ASOS Index

  * SCIPIO

  * ULRICHS

  * Arastirmax

  * Akademik Dizin

  * Türk Eğitim İndeksi (TEİ)

  * OAJI (Open Academic Journals Index)

  * SIS (Scientific Indexing Services)

  * Academic Resource Index

   

   


  Dergimize makale göndermek isteyenlerin dikkatine!


  Ekim 2018'den itibaren tüm işlemler Dergipark üzerinden gerçekleştirilecektir

  most women cheat read husband cheated


Adres :Uluyazı Kampüsü İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Binası Zemin Kat No:12-13 - ÇANKIRI
Telefon :0(376) 218 95 52 Faks :0(376) 218 95 53
Eposta :sbedergi@karatekin.edu.tr

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri