2017 Kasım Sayısı English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Hızlı ErişimKongratlar Hanedanlığı Döneminde Yeni Ürgenç Şehri
(New Urgench City during the Period of Qongrat Dynasty )

Yazar : Seda YILMAZ VURGUN    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 2014
Sayı : 5.1
Sayfa : 303-320


Özet
Ürgenç şehri tarihi süreç içinde Cürcaniye ve Gürgenç gibi isimlerle anılmıştır. Şehir coğrafi koşullar ve savaşlar dolayısı ile farklı bölgelerde tekrar kurulmuştur. Ürgenç Harezm bölgesinin içinde yer almaktadır. Tarih sahnesinden silinmemiş, zamanla gelişip büyümüş önemli şehirlerinden biridir. Moğollar 1221 senesinde Ürgenç’i işgal edebilmek için etrafını çevreleyen su bendlerini yıkmışlar ve şehri sular altında bırakmışlardı. XIV. yüzyılın ortalarında ünlü pazarları, geniş caddeleri ve birçok yapıları ile şehir eski görkemine kavuşmuştur.XVI. yüzyılda Hive Hanlığı’nın başkentliğini yapmıştır. Ancak şehir de kuraklık baş gösterdiği için bir süre sonra başkent Hive’ye taşınmıştır. XIX. yüzyılda Yeni Ürgenç düz bir alan üzerine kurulmuş ve etrafı surlarla çevrilmiştir. Ürgenç şehrinde Sartlar, Özbekler ve Türkmenler yaşamlarını sürdürmüştür. Ürgenç halkın refah içinde yaşadığı yoğun nüfuslu bir şehirdir. XIX. yüzyılda şehir, Hive Hanlığı’nın başında bulunan Kongrat hanedanı tarafından idare edilmiştir. Hive Hanlığı’nın eyaletlerinden biri olan Ürgenç şehri merkezden atanan valiler tarafından yönetilmiştir. Sartların tekelinde olan ticaret şehirde oldukça gelişmiştir ve yoğun bir ticari sirkülâsyona sahiptir. Ürgenç şehri, Buhara ve Rusya gibi ülkelere ithal ve ihraç edilen malların sevk ve depolanma alanı olmuştur.
how often do women cheat on their husbands reasons women cheat on their husbands read


Anahtar Kelimeler
Ürgenç, Sartlar, Türkmenler, Özbekler, Hive, Kongratlar.

Abstract
Urgench city has been also known in history as Jurjanîyah, and Gurganj. City been had reconstructed in different districts due to the geographic conditions and destructive wars. Urgench is located in the distinct of Khorezm. It was significant city which grew in time and did not evanesced from the stage of history.In 1221, the Mongols destroyed surrounding levees and caused a flood in the city in order to occupy Urgench. At the mid 14th century, the city again reached its glorious old days with its famous bazaars, wide streets and architecture. In 16th century, it was the capital of Khanate of Khiva. However, the capital had been moved to Khiva after when there was a long drought in Urgench. In 19th century New Urgench has been established on a flat area and encircled by ramparts. Sarts, Uzbeks and Turcomans have lived in Urgench. Urgench was a city in which a dense population lived in wealth and prosperity. In 19th century, the city was ruled by Qongrad family who was also in control of the Khiva Khanate. Urgench was one of the states of Khiva Khanate which was governed by a governor assigned from capital. Highly circulated trade was very well established in the city and monopolized by Sarts. The city of Urgench had become a storage and dispatching area for the goods exported by and imported for the countries such as Russia and Bukhara.
website online online
website online online
most women cheat click husband cheated


Keywords
Urgench, Sarts, Turcoman, Uzbeks, Khiva, Qungrads.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Kasım 2018 sayımız için makale kabul süreci başlamıştır

  Ekim 2018'den itibaren tüm işlemler Dergipark üzerinden gerçekleştirilecektir.

  http://dergipark.gov.tr/jiss

  Çankırı Karatekin Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi için Nisan 2018'de yayınlanması maksadıyla makale kabul süreci sona ermiştir.


  Taranan İndeksler

  Dergimiz aşağıdaki indeksler tarafından taranmaktadır:

  * EBSCOHost

  * DOAJ

  * Index Copernicus International

  *DRJI

  * ASOS Index

  * SCIPIO

  * ULRICHS

  * Arastirmax

  * Akademik Dizin

  * Türk Eğitim İndeksi (TEİ)

  * OAJI (Open Academic Journals Index)

  * SIS (Scientific Indexing Services)

  * Academic Resource Index

   

   


  Dergimize makale göndermek isteyenlerin dikkatine!


  Ekim 2018'den itibaren tüm işlemler Dergipark üzerinden gerçekleştirilecektir

  most women cheat read husband cheated


Adres :Uluyazı Kampüsü İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Binası Zemin Kat No:12-13 - ÇANKIRI
Telefon :0(376) 218 95 52 Faks :0(376) 218 95 53
Eposta :sbedergi@karatekin.edu.tr

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri